Wróć

Zalecenia dot. informowania o szczepieniach przeciw COVID-19

Zestaw strategii, które pomogą w rzetelnym informowaniu o szczepieniach przeciwko SARS-CoV- 2 przedstawili naukowcy związani z inicjatywą „Nauka przeciw pandemii”. Wymieniają m.in. konieczność zaangażowania przekazujących fachową wiedzę niezależnych ekspertów, czy zwalczanie fake-newsów.

Eksperci z różnych polskich ośrodków naukowych, członkowie inicjatywy „Nauka przeciw pandemii”, w opublikowanym na łamach czasopisma „Vaccines” opracowaniu zwracają uwagę, że na świecie mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją, kiedy w różnych częściach globu rozpoczynane są szeroko zakrojone akcje szczepień przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Jednocześnie, jak piszą badacze, tzw. ugrupowania antyszczepionkowe starają się „zmanipulować opinię publiczną”. Zdaniem ekspertów jej informowanie powinno więc wykraczać daleko poza działania instytucji związanych z ochroną zdrowia oraz władz.

Naukowcy wyjaśniają, że obecne preparaty przeciw COVID-19 to wynik m.in. wielu lat badań nad zastosowanymi w nich technologiami i znaczących nakładów finansowych, które pozwoliły opracować szczepionki w relatywnie krótkim czasie. Twierdzą też, że do uzyskania odporności populacyjnej konieczne jest, aby szczepiło się od 60 do 90 proc. ludności, zależnie m.in. od skuteczności szczepień i zachowania wirusa.

Stworzyli zatem listę potrzebnych działań.

Żeby przeczytać cały artykuł wejdź na stronę Nauka w Polsce