Wróć

Dlaczego warto się zaszczepić na COVID-19?

Wywiad z Piotrem Rzymskim, doktorem habilitowanym nauk medycznych z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, o białej księdze „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność” stworzonej w ramach projektu „Nauka przeciw pandemii”, o szczepionce mRNA przeciw COVID-19 oraz o pandemii.

Wraz z innymi naukowcami napisałeś białą księgę „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”. Skąd pomysł na taką publikację?

Pomysł na inicjatywę „Nauka Przeciw Pandemii” i księgę wypłynął od prof. Andrzeja Fala. Chodziło o to, by odpowiedzieć na ogromne zapotrzebowanie na rzetelne informacje o szczepionkach przeciw COVID-19, również pośród personelu medycznego. Działaliśmy w ekspresowym tempie, pracując po nocach, bo z jednej strony było wiadomo, że pierwsze dawki lada dzień trafią do Polski, a z drugiej rząd spóźniał się z kampanią informacyjną. A to skrzętnie wykorzystywały pewne grupy, wywołując istną pandemię nieprawd, którymi starały się zakazić jak najwięcej osób poprzez media społecznościowe. Proszę zwrócić uwagę na rozpiętość strachu jaki próbowano zasiać. Znalazło się tam wszystko, od szczepionkowego holokaustu, depopulacji, sterylizacji, aż po modyfikację genomu. W imię czego i w interesie kogo? Bo z pewnością nie dobra społecznego. Zjednoczyliśmy więc siły. Są wśród nas zarówno klinicyści, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, epidemiolodzy, wirusolodzy, biochemicy i biolodzy medyczni. Nie pracujemy na czyjeś zlecenie, tylko z poczucia obowiązku, jakim jest informowanie opinii publicznej o ważnych sprawach związanych z ochroną zdrowia. Polacy na to zasługują. Każdy z nas robił to od początku pandemii, teraz po prostu robimy to razem. Pro publico bono.

Żeby przeczytać cały wywiad, w tym odpowiedź na pytanie jak działa szczepionka mRNA na COVID-19, wejdź na stronę To tylko teoria