Publikacje

Najważniejsze i najbardziej aktualne materiały prasowe na temat szczepień przeciw COVID-19. Obalamy mity i tłumaczymy niewyjaśnione.

Badania kliniczne leków u dzieci

Wokół badań klinicznych tworzy się wiele mitów i nieprawdziwych teorii z zupełnym pominięciem faktu, że jest to jedyna legalna droga sprawdzania leku przed jego wejściem na rynek. Także badania kliniczne w Polsce prowadzone są w oparciu o sprawdzone procedury wypracowane kilkadziesiąt lat temu. Przebieg tych badań regulują przepisy prawa, każde badanie podlega rejestracji i kontroli oraz jest nadzorowane przez lekarzy.

Czy szczepienie w ciąży jest bezpieczne?

Czy przyjęcie przez przyszłą matkę szczepionki przeciw COVID-19 jest bezpieczne? Kiedy najlepiej wykonać szczepienie? Czy można przyjąć preparat w okresie laktacji? I czym grozi infekcja u niezaszczepionej ciężarnej? Na ważne pytania odpowiada dr hab. nauk o zdrowiu Aleksandra Wesołowska, ekspertka zewnętrzna inicjatywy „Nauka przeciw pandemii”

Jak przygotować się do szczepienia przeciw COVID-19?

Szczepienia przeciwko COVID-19 to największa szansa na pokonanie pandemii koronawirusa i powrót do normalności. W jaki jednak sposób należy przygotować się do całej procedury, aby mieć pewność, że przebiegnie sprawnie i bezproblemowo? Inicjatywa „Nauka przeciw pandemii” przygotowała zbiór kluczowych rad i wskazówek dla pacjentów.

Zalecenia dot. informowania o szczepieniach przeciw COVID-19

Zestaw strategii, które pomogą w rzetelnym informowaniu o szczepieniach przeciwko SARS-CoV- 2 przedstawili naukowcy związani z inicjatywą „Nauka przeciw pandemii”. Wymieniają m.in. konieczność zaangażowania przekazujących fachową wiedzę niezależnych ekspertów, czy zwalczanie fake-newsów.